Škrob, mouka či kaštany! K čemu se hodí?
Napadlo vás také někdy, když bylo lepidlo potřeba, ale neměli jste zrovna doma ani kapku, že byste si ho vyrobili? Každý umělec údajně zná postup, jak si doma lepidlo vyrobit, ale vzhledem k tomu, že ne všichni z nás jsou umělci, tuto cestu neznáme.
- Mouka či škrob
Nejjednodušší variantou, jak lepidlo získat je, rozmíchat velmi pečlivě pšeničnou mouku ve vodě. Ještě lepší je rozmíchat bramborový či kukuřičný škrob ve vodě. Ideální bude, pokud míchání provedete mixérem, abyste výrobek měli hezky rozmíchaný a nedělaly se vám v něm hrudky. Následně se hmota zahřívá varem. Pozor na to, že se však používá již vychladlé, a hlavně se nedá uskladnit. Takový druh lepidla se v podstatě hodí výhradně na lepení papíru.
- Kaštany
Na internetu můžete také najít způsob výroby prostřednictvím použití kaštanů. Pravdou je, že ne v každém období budete mít kaštany při ruce. Pokud se rozhodnete pro tuto verzi, je potřeba, abyste měli nejen kaštany, ale také formalin. Formalin lze zakoupit v klasických drogeriích. Dále si počítejte s tím, že budete potřebovat vodu a uzavíratelnou nádobu, do které si můžete vyrobenou směs uložit i na pozdější použití.
Výroba sama o sobě není nijak složitá.
Kaštany je třeba oloupat a následně rozdrtit či umlet. Pozor na to, že je třeba mít opravdu sypkou směs a žádné hrudky, takže mlet či drtit velmi na jemné kousíčky. Tento vzniklý prášek pak zalijeme vodou a důkladně promícháme. Na závěr zakápneme pár kapkami formalinu. Množství určíme vždy podle toho, kolik lepidla v podstatě potřebujeme. Výsledná konzistence by měla připomínat v podstatě pudink. Takovou hmotu pak vlijeme do připravené uzavíratelné nádoby.
Pokud se vám zdá výroba lepidla jednoduchá, určitě ji vyzkoušejte. Ostatním doručujeme zaskočit do papírnictví a lepidlo již vyrobené a připravené k opakovanému použití si zakoupit.