Těžké dětství Karla Maye
Spisovatelé a spisovatelky všech dob nás nikdy nepřestanou fascinovat svou fantazií, která jim umožnuje vymýšlet pravděpodobné nebo i méně uvěřitelné příběhy. Mnohdy se ale za jejich příběhy skrývají jejich osobní životní prohry nebo traumata z dětství. Jedním z takových spisovatelů, jenž měl opravdu nelehký život, byl i slavný stvořitel Vinnetoua a jeho bratra Old Shatterhanda. Karl May se narodil do opravdu početné rodiny, která se neustále rozrůstala. Počet dětí se nakonec ustálil na čtrnácti. Ne na dlouho. Rodina žila v tak hrozné chudobě, že se devět dětí nedožilo ani svých druhých narozenin.
· Spisovatel později vzpomíná na své nelehké dětství v kruté chudobě.
· Chodíval prý k hostinskému pro bramborové slupky a k mlynáři pro moučný prach.
· Na poli trhali lebedu, ze které vařili polévku.
Touha po lepším světě?
Hlad v dětství způsobil dokonce i dočasnou slepotu a křivici. Vzhledem k tomu, že byla jeho matka porodní asistentkou, mohla jeho závažný stav konzultovat s lékařem, který doporučil léčbu rybím tukem. Léčba zabrala a malý Karl se uzdravuje. Pokud by si někdo myslel, že nad tím srdce jeho otce zaplesalo, byl by na omylu. Možná, že ze synova uzdravení radost měl, ale najevo to příliš nedával.
o Ačkoliv je malý Karl ve škole brán za talentovaného a chytrého studenta, otci to zdaleka nestačí.
o Chlapec musí celé hodiny sedět nad knihami a opisovat sáhodlouhé pasáže z encyklopedií a modlitebních knížek.
– Jinak hrozí výprask.
K tomu bere soukromé hodiny klavíru, houslí a varhan. Dále studuje angličtinu a francouzštinu.Jak to jde dohromady s extrémní chudobou jeho rodiny? Na hodiny výuky si musí vydělávat sám.
· Možná právě kvůli těžkému dětství měl Karl May svět rozdělen na dobrý a špatný.
· Jeho hrdinové byli buď naprosto bílí nebo zcela černí.
· I když se jednalo o rudé bratry.