V čem spočívá princip americké hypotéky
Snad každý z nás někdy viděl nějaký americký film, ve kterém se bavili o tom, že splácí hypotéku. Z kontextu nám pak může být jasné, že se liší od té, která je běžně dostupná i u nás. Jen málokdo má však přesnou představu o tom, jak vlastně funguje, a tak na ni pohlíží s nedůvěrou či dokonce odporem.
To je však škoda, neboť je již možné si ji sjednat i u nás. A pokud k ní již předem přistupujeme s odporem, připravujeme se o jednu z možností financování bydlení, která by se nakonec mohla ukázat jako ideální.
Abychom jí však porozuměli, musíme se nejprve podívat na to, jak americké hypotéky vlastně fungují. Ačkoliv je totiž základní princip stejný – od poskytovatele dostanete peníze na pořízení určité konkrétní nemovitosti -, způsob, jakým funguje, je poněkud odlišný.
Tím asi největším rozdílem oproti tomu, na co jsme byli doposud zvyklí, je fakt, že onen dům, byt či pozemek nebude ihned patřit nám. Legálně se totiž stane majetkem poskytovatele, a to se všemi právy. Jistě, my jej můžeme užívat, avšak z právního hlediska jej nevlastníme. Do našeho vlastnictví přejde až ve chvíli, kdy splatíme veškerý dluh.
To samozřejmě znamená, že s ním po dobu splácení nemůžeme nijak disponovat. Nemůžeme jej například jen tak prodat, případně jej dát například jako zástavu při žádosti o půjčku. Také nějaké větší stavební úpravy jsou vyloučeny.
K tomu je nutné připočítat fakt, že se v tomto případě často jedná o velké částky, které také mají dlouhou dobu splácení, někdy i více než deset let. Je tedy potřeba jsme zamyslet, zda jsme skutečně ochotni po celou tu dobu dodržovat dané podmínky.
Ovšem je potřeba připomenout, že zde nejsou jen nevýhody. V první řadě se nehledí ani zdaleka tak přísně na výši vašeho příjmu či na fakt, zda již máte někde nějaký dluh. Tím se stává dostupnou pro širokou škálu veřejnosti. I to je důvod, proč její popularita roste, a proč tomu tak bude i v budoucnu.